Jdi na obsah Jdi na menu
 


Želvy ninja

16. 2. 2007

Na začátku devadesátých let u nás byl tento seriál hitem - naprostá většina dětí ho sledovala (hlavně díky lidskému vysílacímu času, ale také proto, že to byl naprosto skvělý seriál). A i když to nikdo tehdy nevěděl, bylo to pro většinu lidí asi první setkání s Anime (tedy jeho americkou verzí).

Kdo je kdo

Seriál je jak napovídá název o želvách ninja - čtveřici želv které zmutovaly do lidské podoby. "Partu" tvoří Leonardo - mistr meče a jejich šéf, Donatelo bojující holí a vědeckotechnický génius a vynálezce. Sekundují jim Michelangelo (nunčaky) a Rafaelo (dýky). V ninjutsu je vyučil Mistr Tříska (v originále Splinter), který se z lidské podoby do jakéhosi krysočlověka proměnil stejné jako želvy. Z lidí tu je April O'Neilová - televizní reportérka která pořád shání novinky pro zprávy.

Aby život nebyl tak jednoduchý, tak mají nepřítele Trhače (Shredder), který byl žákem Mistra Třísky, ale zradil ho. Pomáhá mu Mimozemšťan Krang, bývalý vládce Dimenze X. Oba dohromady mají v plánu ovládnou vesmír. V Tom jím pomáhá několik mutantů (Rocksteady a Beebop), Armáda Ninjů foot klanu.

Tohle všechno je odehrává ve velkoměstě (NY nebo LA?), takže se tam přimíchávají další postavy.

Pokud jste už zmatení, tak nezoufejte - stačí vidět jediný díl a budete se s přehledem orientovat.

Co je to tedy zač?

Mutanti, Ninjové, Dimenze X, úžasný vesmír kam se vejde jakákoliv fantazie - tenhle seriál má všechno, co děti milují :-). Želvy vše berou s nadsázkou, konzumují pizzu a jsou "cool". Humoru tu je určitě stejně jako akce (ale možná i víc). Animace je nadprůměrná, pravé Anime to není ale blíží se tomu víc než ostatní podobné seriály.

Ale to hlavní je dopad jaký to mělo na celou generaci. Mánie, kterou tenhle seriál dokázal vyvolat - trička, samolepková alba, komixy, knížky, figurky - byla prvním setkáním s merchandisingem ve velkém. No řekněte - kdo neměl to samolepkové album, vsadím se, že doma máte ještě několik samolepek které přebývaly na výměnu. Pak tu byla fantazie: těch her vyvolaných seriálem "tak kluci, teď jdeme dobýt dimenzi X. Já chci být trhač! Ne, Já!", Doma vyráběné nunčaky (a úrazy s nimi spojenými, au :-)). Dodnes si každý vybaví jaké se všichni jmenovali, jaké měly zbraně a jakou měly barvu jejich pásky. Kdyby se seriál opakoval, tak je zaručena spousta diváku z nostalgie, ale i dnešní děti by tam určitě našli to svoje.

Tak si tedy zazpívejme...
Teenage Mutant Ninja Turtles
Teenage Mutant Ninja Turtles
Teenage Mutant Ninja Turtles
Heroes in a half-shell
Turtle power!

They're the world's most fearsome fighting team (We're really hip!)
They're heroes in a half-shell and they're green (Hey - get a grip!)
When the evil Shredder attacks
These Turtle boys don't cut him no slack!

Teenage Mutant Ninja Turtles
Teenage Mutant Ninja Turtles

Splinter taught them to be ninja teens (He's a radical rat!)
Leonardo leads, Donatello does machines (That's a fact, Jack!)
Raphael is cool but crude (Gimme a break!)
Michaelangelo is a party dude (Party!)

Teenage Mutant Ninja Turtles
Teenage Mutant Ninja Turtles
Teenage Mutant Ninja Turtles
Heroes in a half shell
Turtle power!

Historie

Kevin Eastman a Peter Laird, želvy vymysleli v roce 1983 jako parodii komixů od Marvelu. O rok později vydali vlastním nákladem první komix. Komix se ujal a vznikla RPG hra. V roce 1989 vznikl televizní seriál ze kterého jsme začátek viděli i u nás. V roce 1997 byl seriál pro téměř 200 dílech zrušen, další hraná série se už neujala. Vznikly tři filmy a v roce 2002 vznikl remake, který se momentálně vysílá v USA.

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Želvy

(Embolia, 19. 6. 2008 20:04)

Prosííím nemáte někdo želvy z roku 1990 hrané lidma??Písněte na mail Embolia@seznam.cz

ertz

(david jzthfeghzthklop, 8. 1. 2008 15:42)

dnešní děti jsou zkažené spidermanem atd..........

přesně tak

(don, 11. 4. 2007 6:59)

na to nějaky pokemoni atd vubec nemaj.to byla fakt klasika.

paradni clanek

(plusminus, 10. 4. 2007 21:52)

a je to presne tak s tim silenstvim jako decka sme si snad nehrali na nic jinyho nez na zelvy ninja akorat sme nikdo nechteli byt trhac ale spis donatelo :)) Jinak album sem myslim nemel ale nekde sem mel knizky a komiks a plakaty a jeste si pamatuju ze se prodavali takovy ty masky a meli sme taky piskaci hracku jako donatela:D proste bylo toho hafo a hlavne to byl skvelej serial kam se hrabou nejaci pokemoni :-!